6 způsobů bělení zubů – bez narušení jejich skloviny

Bylo prokázáno, že pro nás tradiční způsoby bělení zubů zkracují životnost našeho chrupu. Stomatoložka Linda Greenwall se důkladně zabývala následky bělení a dalších zubních zákroků, při kterých je používán oxid chloričitý a prohlásila:

„Zákroky zahrnující použití této látky jsou prohlašovány jako bezpečné. Což v tomto případě rozhodně neplatí.“

Stále je obtížné najít bezpečnou a efektivní alternativu k „tradičním“ postupům při bělení zubů – takovým, jež nenávratně poškozují naši zubní sklovinu. Linda uvádí, že bělení oxidem chloričitým má opravdu vážné následky – poleptání zubů, ztráta jejich lesku a změna barvy, tvoření více skvrn (kvůli zničené zubní sklovině), náš chrup je citlivý a působí hrubě.

Další rizika:

  • přecitlivělost
  • zvýšená křehkost zubů
  • podrážděné dásně
  • ztráta zubní skloviny

Pokud opravdu toužíte po krásných bílých zubech, musíte se nejprve zamyslet nad tím, co je příčinou jejich zabarvení. Nejčastějšími příčinami je pití kávy, čaje, červeného vína a samozřejmě kouření, takže začněte tím, že omezíte nebo zcela eliminujete konzumaci těchto čtyř věcí.

Konvenční cesta sice nese tato rizika, avšak existují také bezpečnější alternativy spíše holistického rázu.

1. Olej

Tato tradiční ájurvédská praktika detoxikuje a čistí lidský organismus. Spolu s bělícími účinky redukuje možnost vzniku zubního kazu a zánětu dásní. Tradiční volbou je sezamový olej, ale pro dosažení efektivnějších výsledků zvolte kokosový, jelikož obsahuje monolaurin, který ničí bakterii napadající ústní dutinu zvanou „Streptococcus mutans“.

Na oleji rozhodně nešetřete, je důležité, aby byl kvalitní. Vezměte polévkovou lžíci oleje a dejte jej do úst. Přejíždějte všechny vaše zuby a pracujte s olejem tak, abyste jej dostali i do mezizubních prostorů a zadní části ústní dutiny. Buďte důkladní a nespěchejte – měli byste to vydržet alespoň 20 minutRozhodně olej nepolykejte! Čím déle jej máte v ústech, tím více bude kontaminovaný. Během tohoto procesu totiž doslova vytahujete bakterie, plísně a viry nejen z vašich úst, ale z celého těla. Až skončíte, olej vyplivněte a pro lepší pocit si můžete vyčistit zuby běžným způsobem.

2. Jedlá soda

Jedlá soda má opravdu nízkou hodnotu relativní dentinové abrazivity (RDA) – obsah brusných látek a tedy i míra obroušení zubů. Stupnice má rozmezí od 0 (žádná abrazivita) do 269 (vysoká abrazivita). U běžných bělících zubních past se hodnoty pohybují v rozmezí 100 a 150, zatímco hodnota jedlé sody je pouhých 7. Pokud jsou hodnoty vyšší než 150, látka je považována za škodlivou pro zubní sklovinu (obzvláště v kombinaci s tvrdým kartáčkem).

baking-soda-768950_640Vezměte špetku jedlé sody a v menší sklenici nebo misce ji rozmíchejte v malém množství vody (ideálně ne kohoutkové) – snažte se, aby se co nejvíce částic ve vodě rozpustilo. Do tohoto roztoku namočte kartáček a začněte s čištěním – začněte stoličkami a postupně se přesunujte k přední části zubů. Pokud chcete, po vyčištění kartáčkem můžete roztok rozředit vodou a vykloktat jej. Nakonec vypláchněte ústní dutinu vodou.

Je taky možné nasypat jedlou sodu přímo na kartáček a začít u předních zubů – smíchá se se slinami a vytvoří tak o něco hustější směs než při předchozím postupu.

3. Jíl bílý

Také nazývaný kaolín, má velmi nízkou abrazivní hodnotu, působí efektivně proti zubním skvrnám a také zuby skvěle leští. Obsahuje vápník, zinek, hořčík a oxid křemičitý a je vhodný i pro citlivé zuby.

Malé množství naneste přímo na zubní kartáček a začněte s čištěním předních zubů, až se prášek smíchá se slinami, pokračujte směrem k zadním zubům. Je možné jej zkombinovat s jedlou sodou.

4. Aktivní uhlí

Lidský organismus aktivní uhlí neabsorbuje, ale naopak samotné uhlí je absorbentem, který jednoduše odstraní toxiny z organismu – bez vedlejších účinků. Obvykle je užíván při otravě jídlem, nebo když někdo sní něco jedovatého. Pokud jej sníte do 30 minut po jídle, měli byste vidět výsledky, neberte však žádné vitaminové nebo jiné suplementy, absorbuje je taky.

640px-Activated_Carbon
By Self (en:User:Ravedave) – Self (en:User:Ravedave), CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1038326

Při zacházení s uhlím pamatujte na to, že sice odstraní zubní skvrny, avšak na oblečení, v kuchyni, atd. skvrny zanechává. Může také způsobit zácpu, omezit vstřebávání minerálů a rozhodně by se neměl kombinovat s mléčnými produkty – pokud byste jej, třeba jen omylem, snědli.

Navlhčete zubní kartáček a dejte do uhlí, abyste jej obalili. Vložte do úst a jemnými krouživými pohyby čistěte zuby – mělo by to trvat cca 2 minuty. Opatrně vyplivněte obsah úst a důkladně je vypláchněte vodou. Uhlí také můžete skombinovat s vodou a držet se postupu, nebo jej smíchat s olejem a postupovat podle 1. bodu.

5. Zředěný peroxid vodíku

Pro tento postup je velmi důležité vybrat peroxid vodíku s koncentrací mezi 1% a 1,5%. Jakákoli vyšší koncentrace vám zničí zuby – a to i 3%.

Naše tělo produkuje peroxid převážně v plicích, střevech a štítné žláze, aby upozornilo imunitní systém na zranění. Zředěný roztok je vhodný obzvláště pro osoby trpící zánětem dásní.

Použijte velmi nízkou koncentraci a s přiměřeným množstvím vyplachujte ústa 3 – 5 minut.

6. Kurkuma

Tak jako s uhlím si dávejte pozor při zacházení s kurkumou – jinak budete mít skvrny všude. Obarvíte tak i váš zubní kartáček, proto doporučuji mít jeden zvlášť na tuto proceduru.  Ale nebojte, zuby vám neobarví.

Kurkuma usnadňuje trávení, působí protizánětlivě a má celkově velmi pozitivní dopad na naše zdraví. Je také skvělou prevencí proti některým typům rakoviny.

ginger-1191945_640Namočte zubní kartáček, obalte jej v 1/8 čajové lžičky kurkumy a vyčistěte si zuby tak, jak jste zvyklí, jen nevyplachujte ústa a nechejte kurkumu působit dalších 3 až 5 minut. Doporučuji nakonec vyčistit zuby běžným způsobem, abyste se zbavili zbytků kurkumy v mezizubních prostorech.

Můžete také vyzkoušet takové kombo: 2 díly kurkumy, 1 díl kokosového oleje a 1 díl jedlé sody – vše důkladně promíchejte a vytvořte pastu – je třeba uchovávat v chladu (kokosový olej se rozpouští už při pokojové teplotě).

Při praktikování přírodních léčebných metod je třeba pamatovat na to, že změna nenastane přes noc. Pokud toužíte po přirozeně bílých a zářivých zubech, musíte si nejprve uvědomit, že to potrvá. Alespoň měsíc kombinujte výše uvedené způsoby a omezte konzumaci zabarvujících látek (káva, čaj, červené víno, kouření) a pak zhodnoťte jejich účinnost.

– Zdroj

Komentáře