Proč nenávidíme svůj vlastní hlas?

Taky jste, jako děti, měli nějakou hračku, pomocí které jste mohli nahrát svůj hlas? Já si na ni pamatuji dost přesně, byla barevná, daly se do ní vložit kazety, na které bylo možné nahrávat nejrůznější zvuky. Už v té době mi můj hlas po poslechu nahrávky zněl hrozně cize, ale jako dítě jsem tomu nevěnovala až takovou pozornost, jen se mi prostě nelíbil.

paul-david-hewson-434928_640

Dnes už je diktafon běžná věc a ve formě aplikace jej snadno nainstalujete do každého chytrého telefonu. Pokaždé, když slyším svůj hlas, pomyslím si: „Proč zním vždycky tak divně, zatímco ostatní zní úplně normálně? Nemám ráda svůj hlas a přijde mi neuvěřitelné, že bych tak opravdu mohla znít ostatním.” Zdá se Vám to povědomé?

Ano? Tato reakce je však naprosto normální. Proč nám ale náš hlas přijde tak zvláštní?

Vědecké vysvětlení

Abychom tento jev pochopili, je třeba si ujasnit, jak ve skutečnosti vnímáme zvuk. Když slyšíme hudbu, něčí hlas nebo třeba mňoukat kočku, zvuk se přenáší vzduchem ve formě tlakových vln. Naše uši tyto vlny zachytí a zavedou je až do našeho vnitřního ucha, odkud jsou přeneseny do našeho mozku ke zpracování – a právě v tomto momentě smyslově vnímáme zvuk. Jedná se tedy o vedení zvuku vzduchem.

Jenže když sami mluvíme, proces vnímání zvuku je trošku odlišný. Částečně náš hlas slyšíme již zmíněným způsobem, kdy se vzduchem dostane zpět do našich uší a mozku. Také jej ale vnímáme našimi kostmi. Při mluveném projevu jsou vibrace z našich hlasivek přenášeny kostmi přímo do naší lebky. Tento proces vystřihne vysoké frekvence ještě předtím, než se k nám zvuk našeho hlasu dostane vzduchem a náš hlas se nám tak zdá hlubší a sytější. Jelikož běžně neslyšíme jeho frekvence plnohodnotně, při poslechu nahrávky se nám zdá cizí a zvláštní.

Takže ano, opravdu zníme tak jako v nahrávkách. Není ale třeba si s tím lámat hlavu, protože jediný, kdo hodnotí zvuk Vašeho hlasu, jste Vy, ostatní jsou na něj zvyklí a mají pravděpodobně dost práce s kritikou toho, jak zní oni sami.

Komentáře